Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret24018

Genetik Hastalıkları

Bull Terrierlerin Yatkın Olduğu Genetik Hastalıklar

Her safkan ırkta olduğu gibi bull terrierlerlerin de belirli hastalıklara yatkınlığı olabilir. Bu, bull terrier sahibi ve üreticilerinin  kendilerini eğitmeleri gereken bir alandır. Bull terrier Klubü de diğer ırk klüpleri gibi bu hastalıkların etiolojisi, önlenmesi, tedavisi ve tamamen ortadan kaldırılması ve gerekli araştırmalara fon sağlamak için çalışmalarına devam etmektedir.

Özellikle belirtmek istediğim konu bull terrierinizi almadan önce üreticisi konusunda sıkı bir araştırma yapmanızdır. Güvenilir bir üretici yavrunun sağlığı konusunda size belirli bir garanti verecektir. Yavrunun anne ve babasının sağlık taraması konusunda sorular sormaktan çekinmeyin. Güvenilir bir üretici bu sorulara cevap vermekten mutluluk duyacaktır. Bu hastalık riskini tamamen ortadan kaldırmasa da yüzdesini oldukça aşağı çekecektir.

Hastalıkların Listesi

Luxating Patellas

Böbrek Hastalıkları

Kalp Hastalıkları

Sağırlık

Akrodermatitis

Cryptorchisim

Demodeks Uyuzu

Pilorik Stenozis

Laryngopasm

Atopi ya da Deri Allerjisi

Davranış Problemleri

 

Luxating Patellas

En basit anlamıyla diz kapağının yerinden çıkmasıdır. Dizin oturduğu oyuğun gevşekliğine göre şiddeti değişkenlik gösterir. Anne ve baba iki yaşına geldiklerinde bir ortopedist tarafından kontrol edilmelidir. Yavru ve genç bull terrierlerin aşırı hareketlerinin genç eklemlerinde stresi azaltmak için sınırlandırılması tavsiye edilir. Köpeğinizin üreticisine luxating patellas için köpeklerinin test edilip edilmediğini sormayı unutmayınız.

Böbrek Hastalıkları

Bull terrierlerde böbrek hastalıkları üç biçimde görülebilir. Birincisi böbrek yetmezliğine yol açan  renal displazi'dir. Hastalık, böbrek işlevsizliğine yol açan böbrek hücrelerinde hatalı gelişime neden olur.

İkincisi kalıtsal nefrit'tir. Bu hastalık da ölümcül olup gelişimi daha yavaştır. Araştırmalar, 2 ile 8 yaş arasında her hangi bir dönemde gözlemlenebildiğinden test için belirli bir yaş verememektedir. DNA testi mümkün oluncaya kadar üretimdeki köpeklerin her yıl Üre-Protein/Üre-Kreatinin oranı için test edilmesinde fayda vardır.

Son zamanlarda keşfedilen bir diğer böbrek hastalığı da Polisistik Böbrek Hastalığıdır. PCKD diye de tanınır. Sık sık kalp valvular problemleri ile bağlantılı gözlemlenir. Şimdilik en güvenlir tanı, ultasonla yapılandır.

Kalp Hastalıkları

Bull Terrierlerdeki kalp hastalıkları kongenital kalp hastalıkları formunda görülür. Sık görülen iki form, Mitral Valf Displazisi ve Sub-aortik Stenozis'tir.

Mitral valf displazisi kalbin iki odası arasında sızdıran bir valf olarak tanımlanır. Genellikle mitral valf, sol ventrikıldan aldığı oksijen yüklü kanı aorta pompalaması gerekirken kanın sol atriuma geri sızdırmasına neden olacak şekilde tam kapanmaz. Sonuç mırıltıdır. Buna mitral regurgitasyon denir. Mitral valf daraldığında kanın sol atriumu terketmesi güçtür. Buna da mitral stenozis denir. Bu tür köpekler hastalıktan şiddetli ya da tam tersi şekilde etkilenebilirler. Çoğu köpek normal bir yaşam sürerken yaşlandıklarında kalp yetmezliğinden ölürler.

Sub-aortik Stenozis, aotun daralmasıdır. Hastalık, sol taraflı kalp yetmezliğine neden olan pulmonari edema'ya yol açar.

Bu hastalıkların tespitinde veteriner hekiminizin uygulayabileceği çeşitli testler vardır: göğüs röntgeni, ECG ya da elektrokardiografi ve kardiak ultrason veya ekokardiografi. Pek çok ciddi üretici daha hızlı ve net tanı için köpeklerini kardiak renkli dopler ultrason ile test ettirmektedir.

Sağırlık

Bunun açıklaması basittir. Bazı bull terrierler sağır doğar. Tek kulakta ya da iki kulakta rastlanabilir. Derecesi de bireylere göre farklılık gösterebilir.Sağırlık hem beyaz hem de renkli bull terrierler de rastlanabilir.

Yavrunun duyma kapasitesini ölçmek için BAER (brain stem auditory evoked response) testini pek çok veteriner kliniğinde yaptırabilirsiniz. Çoğu üretici yavrular doğduktan bir kaç hafta sonra BAER testini yaptırıp sonuçlarını size gösterirler. Tek ya da çift kulağında sağırlık olan köpekler kesinlikle üretilmemeli ve normal ev köpeği hayatı sürmelidirler.

Acrodermatitis

Yavrunun bağışıklık sisteminin çinkoyu doğru şekilde metabolize edememesinden kaynaklanan trajik bir durumdur. Bu yavrular genellikle gelişemezler ve doğumdan  bir kaç hafta sonra ölürler.

Cryptorchidism

Cryptorchidism bir ya da iki testisin birden torbasına düşmemesinden kaynaklanan durumdur. Basit bir cerrahi müdahele bu durumu kolaylıkla düzeltebilir; yine de en iyisi köpeğin kısırlaştırılmasıdır. Bu tür bir köpek üretimde kullanılmayacağından kısırlaştırılması daha akıllıcadır. Bu ölümcül bir durum değildir. Yavruların bu konuda test edilmesi güç olabileceğinden üreticinizin size nasıl yapılacağını göstermesi gerekebilir.

Kalça Displazisi

Kalça displazisi pek çok ırkta gözlemlenebilir; fakat önlenmesinin en doğru yolu anne ve babanın bir ortopedist veteriner hekimce kontrol edilmesidir. Bu köpekler patellas için test edilirken aynı anda yapılabilir.

Bu hastalığın temel açıklaması, kalça kemiği soketi ve femur ekleminin  yerine tam oturmamasıdır.Şiddeti vakadan vakaya değişiklik gösterebilir. Genellikle zamanla kötüleşirse de insandaki kalça operasyonuna benzer bir operasyonla eklem düzeltilebilir.

Demodeks Uyuzu

Demodeks mite'ları bizde de dahil olmak üzere tüm köpeklerin üzerinde yaşamaktadır Endişelenmeyin bu bulaşıcı sarkoptik uyuzundan farklı bir türdür. Sarkoptik uyuz, oldukça bulaşıcıdır ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.Yaygın kaşınma ile tanımlanır ve hızla tüm deriye yayılır.

Demodeks uyuzu, stresin bağışıklık sistemi üzerindeki bir sonucudur. Seksüel erişkinliğe ulaşan genç köpeklerde bir süre demodeks uyuzu görülmesine sık rastlanır. Genel olarak (bu konuda bir araştırma olmasına rağmen) erişkin dönemde gerçekleşip tüm vücudu sarmadığı sürece ki o zaman tehlikelidir bağışıklık sistemi problemi olarak görülmez.  Genetiktir ve kafa ve vücutta küçük lekeler olarak karakterize olur. İritasyon olmamasına rağmen sekonder enfeksiyon gelişimini engellemek için dikkatli olunmalıdır. Çoğu bull terrier gençlik dönemini atlattıklarında bu hastalıktanda kurtulurlar. Her zaman bir veteriner hekimin yaptığı testlerle tanımlanmalıdır ve tedavisi değişiklik gösterebilir.

Pyloric Stenosis

Pilorik valf, besinlerin mideden  bağırsaklara hareketini kontrol eden valftır. Bu durum köpek sindirim ile ilgili problem yaşadığında kendini belli eder. Çok sık rastlanmaz ve ilaç ile kontrol altına alınabilir. En sık rastlanan belirtileri yemekten sonra kusma ve ağzın köpürmesidir. Şiddetli kusma belirti olarak kabul edilebilir. Önleyici tedbirler için belirli bir test olmamasına rağmen bu tür köpekleri üreten kanlar üreticilerince belirlenip üretim programından çıkarılabilir.

Laryngospasm

Bazen bir bull terrier aşırı heyecanlanabilir ve boğazındaki bir baskı ile de birlikte nefes almakta güçlük çekebilir. Oksijen yetersizliğinde yere yığılır. Bunun genetik olarak karakterize eden bir durum olduğu kanıtlanmıştır. Bu tür köpeklerin üretimde kullanılmamalıdır..

Atopi ya da Deri Allerjileri

Deri allerjileri bir kabusa dönüşebilir. Şiddetlilikleri (insanlardaki gibi) değişiklik gösterse de temas dermatiti (bir allerjen deriye dokunduğunda allerjik reaksiyona neden olur) ya da ilaç/besin dermatiti (bir allerjen sindirildiğinde allerjik reaksiyona neden olur) gibi iki temel nedenden kaynaklanır.

Allerjiyi durdurmanın en iyi yolu allerjeni ortadan kaldırmaktır. Bu, pek çok ve tespiti güç allerjen bulunduğundan pek kolay değildir. Atopi konusundaki en büyük problem kaşıntı sonucu yaralanan deride gelişen sekonder deri hastalıklarıdır. En etkili çözüm besinsel değişiklik yaparak deri allerjilerine uygun bir diete geçmektir. Beyazların daha fazla hassas olduğu söylense de renkliler de bu durumdan etkilenebilir.

Ares'in en büyük sorunu bahar ile birlikte hareketlenen pire trafiğine karşı duyarlı olması. Tek bir ısırık bile günlerce kaşınmasına neden olduğundan ciddi bir pire mücadelesi (biraz pahallı; ama değdiği için Frontline kullanıyorum.) ve dengeli diet  (Eukanuba Lamb&Rice) ile yazı güvenle atlatabiliyorum.

Davranış Problemleri

Bull terrierlerde rastlandığı bilinen üç ana davranış problemi vardır. Birincisi "Spinner" denen bir çeşit obsesif davranış bozukluğudur. Bu köpekler başta size de şirin gelen bir şekilde kuyruklarını takip etmeye başlarlar. Zamanla şiddeti artar ve dünya ile bağları koparak evin bir köşesinde sağlıkları ve sosyal bağları bozuluncaya kadar takibe devam ederler. Hafif geçiyorsa genelde sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir ve profesyonel tavsiye ile azaltılabilir. Şiddetli vakalarda  ilaç terapisi gereklidir.

İkincisi köpeğin bulduğu herşeyi yemesi durumudur. Bu köpekler gözünüz üzerinde olmadığında kafesine kapatılmalıdır. Yine ilaç terapisi bu köpeklere yardımcı olmaktadır.

Son ve en ciddisi ise "Ani Öfke Sendromudur" Bu köpekler genellikle uykudan kalktıklarında bir süre sert ve aksi hayvanlara dönüşürler. Durum geçtiğinde köpek genellikle sersem gibidir ve olayları hatırlamaz. Gerçekten tehlikeli durumlara yol çabileceğinden yapılacak en iyi şey köpeği uyutmaktır.

 Amber Lowe'in izniyle thebullterrier.com'dan çeviren İlker Ünlü.  

Hava Durumu
Takvim