Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret24017

Tarihi


MİNYATÜR BULL TERRİER'İN GELİŞİMİ

   19 yüzyılın başlarında küçük Bull Terrierler hakkına pek çok yazılı kanıt mevcuttur. Küçük Terrier ırkları ile Bulldog çaprazlamaları ilk başladığında ortaya çıkan batımlarda yavrular 3.5 ile 19 kg arasında değişiklik gösterebiliyordu. Bu dönemlere ait pek çok köpekle sıçan avı resimlerinde 4-5.5 kg arasında olduğu söylenen küçük bull terrier tipi köpekler görmekteyiz. Bazı üreticiler Toy Bull Terrier üretmek için ırkı daha da minyatürleştirmeye çalıştı. Sir Raymond Tyriott Wilson’a ait Pony Queen adlı köpeğin erişkin kilosu 1.5 kg olarak kayıt edilmiştir. Yine de, bu Toy tipler cüceleştirilen bir ırkın özellikleri olan elma biçimli kafa ve patlak gözlere sahip olduklarından bull terrier ırkının iyi temsilcileri değillerdi. Birkaç üretici, daha küçük bull terrierler üzerinde uzmanlaştı. “Minyatür Sınıfının dahil edildiği ilk yarışma Mayıs 1863’de Islington’da düzenlendi ve 4.5 kg’ın altındaki bull terrierler yarıştırıldı. Bu Toy tipi olarak görülse de Minyatür Bull Terrier üreticilerinin etkisi o kadar büyüktü ki İngiliz Köpek Kulübü’nün 1883’deki 21. Yarışmasına gelindiğinde ağırlık sınırı 11.5 kg’a yükselmişti. 1873’de ilk Bull Terrier Şampiyonu olan Nelson bugünün standartlarında bir minyatürdü. İngiliz Köpek Kulübü’nün başkanı Mr. SI Shirley aitti ve 7.5 kg’ın altındaydı.

 Birinci Dünya Savaşı’na yaklaşıldığında bu daha küçük Bull Terrierlerin yavaş yavaş modası geçmeye başladı. Bunun nedeni kısmen bu boyutları üreten üreticilerin azalması kısmen de Toy ve Minyatür köpeklerin aynı grupta kaydedilmeleriydi. Bu geniş boyut çeşitliliği ırkın popülerliğine hiç de yardımcı olmuyordu. Bu dönemdeki küçük bull terrier yarışmaları 5.5 ile 12 kg arasında ağırlık sınırlamasına tabiydi. O zamanki yarışmacılar belirli bir ağırlık seçimi yapmıyor gibi görünüyorlardı. Sonunda, bir sınırlama getirildi ve 1914 yılına kadar olan yarışmalarda sadece 5.5 kg’ın altındaki köpeklerin katılmasına izin verildi. 5.5 kg ağırlık limiti nedeniyle Toy Bull Terrierler 1913 yılında İngiliz Köpek Kulübü’nün Toy sınıfına transfer edildi. Rawson Hill (1903) gibi günün yarışma yorumcuları Hink’in Daisy’si, Lang'in Rattler’ı ve Shidey'ın Nelson’u gibi 7.5 kg’lık köpeklerin  artık ringlerde olmamasından ve gerçek bull terrier standartlarının sabitlenmesi amacıyla konulan ağırlık sınırlamasının pek çok Minyatür Bull Terrier üreticisinin kalbini kırmasından dolayı üzüntülerini dile getiriyorlardı. 1918’de Minyatür Bull Terrier, İngiliz Bull Terrier Irk Kayıt Listesinden çıkarıldı. Bazı ateşli Minyatür Bull Terrier severler tarafından bu köpekler kemirgen avı için ya da cesaret ve kararlılık katmak için diğer terrier ırklarıyla çaprazlamada kullanılmak amacıyla üretilmeye devam ediliyordu. Gelecek 20 yıl ırkın tarihindeki en zayıf dönemdir. Sonra 1938’de Albay Richard Glynn liderliğinde bir gurup meraklı Minyatür Bull Terrier Kulübü’nü kurmak için bir araya geldiler. 35.5 cm’in altında Minyatür Bull Terrier üretmek üzere İngiliz Köpek Kulübüne dilekçe verdiler.  Mayıs 1939’da talepleri kabul edildi. Yükseklik limitinin yanın sıra ilk köpeklerde 10 kg ağrılık sınırlaması da getirilmişti. Ağırlık sınırlamasından daha sonra vazgeçilmesinin nedenini en iyi Richard Glyan “Bull Terrierler ve Yetiştirilmeleri (1950) aidındak kitabında açıklamıştır. Ağırlık sınırlaması zayıf ve ince kemikli köpeklerin lehine bir durum almaya başlamıştı. Bu değişim ırk standardına da yansıdı ve büyük kuzeni bull terrierle aynı standardı paylaşan Minyatür Bull Terrier’e sadece 35.5 cm’lik omuz yüksekliği sınırlaması getirilirken ağırlık sınırlaması kaldırılmıştır.

İlk Minyatür Bull Terrier 1948’de şampiyon oldu. Mrs Scott tarafından üretilen Ch. Deldon Delovely ilk şampiyon dişiydi. İlk erkek şampiyon Mr Stanley North  tarafından üretilen Ch. Mursley Model oldu.

Charles Allenden /Mayıs 1999

Çeviren İlker Ünlü

Hava Durumu
Takvim